"Gorgeous of the Evening"
Reż. Davor Borić. Chorwacja 2012, 27'

W wiejskim rejonie Slawonii miejscowi uświetniają karnawał nietypowym konkursem piękności.

w górę strony


"Looking at themselves – Băbăluda Luda"
reż. Mihai Andrei Leaha. Rumunia 2012, 30’

Obserwowana przez oczy i obiektywy rumuńska tradycja przebierania się za „Babaludę” i radosnego świętowania wiosennego powrotu ziemi do życia.

w górę strony


“Vasilicari” i “Trzej Królowie w Sopotni Małej”
Mariusz Raniszewski, Patryk Pawlaczyk, Amudena Rutkowska. Polska 2011.

Etnograficzna wycieczka na polską prowincję i do nieco bardziej odległej Macedonii, gdzie będziemy świadkami kolorowych, świątecznych procesji i korowodów.

w górę strony


"Stacja kolejowa Krasne-Busk. Opowieści przesiedlonych kobiet"
67’

Film ukazuje doświadczenia kobiet związane z przesiedleniami, które nastąpiły w wyniku zmiany granic państwowych po II wojnie światowej. Jest to unikalna możliwość wysłuchania opowieści kobiet, których historie życia codziennego przeplatają się z tragicznymi wydarzeniami wojennymi. Historia przesiedleń okresu końca wojny i powojennych była przez lata – i jest nadal – interpretowana przez polityków różnych opcji zgodnie z ich aktualnym interesem politycznym. Film oddaje głos samym przesiedlonym, pokazując historię z perspektywy kobiet, gdyż to właśnie ich dotyczyły przesiedlenia w pierwszej kolejności.

Film jest rezultatem międzynarodowego projektu "Krasne - Junction Station of Displacements" zrealizowanego w lipcu 2012 roku przez Fundację "Dobra Wola" z Krakowa w partnerstwie z Fundacją Kobiecą z Krakowa oraz International School of Equal Opportunities z Kijowa, Jugendwerk der AWO Wurttemberg ze Stuttgartu i MONAliesA z Lipska.

w górę strony


"Wymiary tożsamości Polonii w Gruzji"
Reż. Łukasz Kamiński i Maciej Eichelberger. Polska 2012, 27'

Wprawa do Gruzji by poznać naszych rodaków – tamtejszą Polonię. Przez lata władzy Związku Radzieckiego ekspresja tożsamości Polaków w Gruzji była znacząco ograniczona. Dopiero zmiany lat '90. XX w. pozwoliły osobom polskiego pochodzenia na swobodne poszukiwanie i odgrywanie swojej tożsamości. Film jest efektem projektu ”Wymiary tożsamości Polonii w Gruzji. Polacy z Tbilisi, Akhalciche i Lagodekhi” i został zrealizowany przez studentów IEiAK UW.

w górę strony


"Savage Memory"
Reż. Zachary Stuart i Kelly Thomson. USA 2011, 75'

Czym jest dziedzictwo? Co po nas zostanie? Te i inne pytania stawia sobie Zachary Stuart, prawnuk Bronisława Malinowskiego, w swojej podróży w czasie i przestrzeni by uchwycić kim w zasadzie był jego słynny pradziad dla badanych przez niego Trobriandczyków i własnej rodziny.

w górę strony


"Masters of Overtone Singing"
Reż. Jean-Franois Castell. Francja 2011, 53'

Muzyczna podróż w głąb mongolskiego stepu i do centrum współczesnego Paryża. Młody francuski etnomuzykolog Johanni Curtet wprowadzi nas w świat mistrzów śpiewu gardłowego z Mongolii, którzy w odległej Francji postanawiają nagrać materiał na płytę z prawdziwego zdarzenia. Film nagrodzony między innymi na Festiwalu Jeana Roucha w Paryżu.

w górę strony


"Regressa Urgente"
Reż. Joao Sardinha i Antonio J. Saraiva. Portugalia 2011, 52'

Historia młodej Kanadyjki, która opuściła Montreal, by spełnić swoje marzenie i zostać śpiewaczką Fado. Pięć lat po wyjeździe kamera towarzyszy jej w trudnym przedsięwzięciu, jakim jest powrót do domu.

w górę strony


"My Kosher Shifts"
Reż. Iris Zaki. Wielkia Brytania 2012, 20'

Co stanie się, gdy młoda liberalna Żydówka zacznie pracę na recepcji w koszernym hotelu dla ortodoksyjnych Żydów? Efekt z pewnością nie będzie trefny, zwłaszcza gdy w grę wchodzi zadawanie najtrudniejszego pytania: „dlaczego?”.

w górę strony


"Kok Boru - Winged Game"
Reż. Sylwia Pietrowiak i Karolina Dorożała. Polska 2007, 10’

Jaka jest największa miłość Kirgiza? Oczywiście konie! Krótki acz głęboki wywiad z trenerem jazdy konnej i gry w „Kok Boru” (czyli Ciąganie Kozła).

w górę strony


"Toku fenua"
Reż. Martin Zinggl. Austria 2011, 29'

Życie płynie powoli na najmniejszej zamieszkałej wyspie na Pacyfiku. Jedynie poziom morza jest z roku na rok coraz wyższy i wyższy...

w górę strony


"Flowers at the Window"
Reż. Giovanni Princigalli. Kanada 2012, 50'

W Internecie można znaleźć strony gdzie młode afrykańskie dziewczęta poszukują partnerów z Europy. Kim są owe Kobiety? Czy kieruje nimi jedynie naiwność? A może desperacja i chęć ucieczki z biednego kraju? Odpowiedź jak zwykle okaże się o wiele bardziej skomplikowana gdy uda nam się wyjść po za ekran komputera i poznać prawdziwe życie „dziewczyn z ogłoszenia”.

w górę strony


"Money Tree"
Reż. Helena Patzer. Polska 2013, 35'

Czy migracja rozbija rodzinę? Czy bliskość można okazywać gdy od rodziny oddziela cię ocean? Głęboka analiza zjawiska transnarodowej migracji i odziaływania nowoczesnych technologii komunikacyjnych na codzienne życie. Film zrealizowany przez Helenę Patzer, absolwentkę IEiAK UW to efekt wieloletnich, wielostanowiskowych badań terenowych w USA i na Filipinach.

w górę strony


"Standing on the Edge of a Thorn"
Reż. Robert Lemelson. USA, Indonezja 2012, 33'

Intymny obraz rodziny z biednego, rolniczego rejonu Indonezji, która musi zmierzyć się z problemami takimi jak bieda, choroba umysłowa ojca, handel ludźmi.

w górę strony


"Nutaraqtaariavittuq - Expecting the Child"
Reż. Amelie Breton. Kanada 2012, 75'

Mieszkanki odległej Grenlandii już dawno przestały rodzić dzieci na ziemi przodków – szpitale w odległej Kanadzie oferują o wiele lepsze zaplecze. Jednak jedna z Inuickich matek decyduje się na tradycyjny poród w domowym zaciszu. Intymna historia rodzinna z dalekiej północy.

w górę strony


"Sisterhood"
Reż. Roger Horn. RPA 2010, 74'

Bycie osobą transgenderową w Południowej Afryce nie jest najłatwiejsze. Jednak z pomocą przyjaciół da się znieść. Portret trójki homoseksualnych robotników z plantacji wina, którym przyjaźń pozwala poradzić sobie z otaczającą ich nietolerancją.

w górę strony


"Himself He Cooks"
Reż. Valerie Berteau i Philippe Witjes. Belgia 2011, 65'

W Złotej Świątyni Sikhów w Amritsar wolontariusze codziennie przygotowują 100 000 darmowych posiłków dla pielgrzymów i gości. Ten przepięknie zrealizowany poemat wizualny ukaże nam religijność „od kuchni”.

w górę strony
"Mallamall"
Reż. Lalita Krishna. Kanada 2012, 75'

Czyli wielkie centra handlowe podbijają Indie! Przemiany w indyjskim społeczeństwie i gospodarce poznamy przez pryzmat właściciela małego sklepiku rodzinnego, pracownika firmy consultingowej wprowadzającej hipermarkety na rynek indyjski i przedstawicielki nowej klasy średniej, pragnącej „modernizacji” swojego kraju.

w górę strony


"La Ultima Calle"
Reż. Rasmus Sievers i Marina Masonis. Niemcy 2011, 60'

Na przedmieściach turystycznej Barcelony leży mała uliczka. Jej mieszkańcy w zmieniających się czasach starają się utrzymać tradycję i lokalną społeczność organizując tradycyjną uliczną fiestę.

w górę strony


"Manapanmirr in Christmas spirit"
Reż. Miyarraka Media. Australia 2012, 60'

Czy może być coś bardziej swojskiego od świąt Bożego Narodzenia? Dla mieszkańców Australijskiej Ziemi Arnhema to nie tylko pamiątka narodzin Jezusa ale również czas wspominania zmarłych przodków i oczekiwania Wolmy – pierwszej letniej burzy zwiastującej nadejście pory deszczowej.

w górę strony


"Frameing the other"
Reż. Ilja Kok i Willem Timmers. Holandia 2012, 25'

Co widzi przeciętny turysta w odległym kraju? To, co mu pokażą. W świecie globalnej turystyki całe społeczności mogą zostać turystycznymi atrakcjami. Wydaje nam się, że to co obserwujemy jest autentyczne, gdy w rzeczywistości to jedynie „turystyczne” show. A po wszystkim zostaje jeszcze pytanie: jak daleko posunęliśmy się w uprzedmiotowieniu „innego”? Film wielokrotnie wyświetlany i nagradzany na międzynarodowych festiwalach dotyczących praw człowieka.

w górę strony


"Nanny Cam: Xenophobia in the Motherland"
Reż. Roger Horn. RPA 2010, 20'

Współtwórca tego filmu postanowił oddać kamerę w ręce osoby, której problemy chciał poznać – swojej niani, żyjącej na przedmieściu południowoafrykańskiego miasta, przez które przetoczyła się fala zamieszek na tle etnicznym.

w górę strony


"AFTER THE SILENCE what Remains Unsaid Does Not Exist?"
Reż. Vanina Vignal. Francja, Rumunia 2012, 90'

Co nie zostało powiedziane – nie istnieje? Czy przemilczenie historii zagoi rany? Intymna rozmowa dwóch kobiet, pochodzących z dwóch różnych światów, na temat młodości spędzonej pod dyktaturą komunistyczną. Film, zrealizowany z wyjątkową wrażliwością, ukazuje jak wielki wpływ na społeczeństwo może mieć reżim nawet dwadzieścia lat po upadku. Opowieść wyjątkowo bliska sercu każdego, kto żył we wschodniej Europie przed 1989 rokiem, zrealizowany z wyjątkową wrażliwością, wywarł już ogromne wrażenie na publiczności w trakcie pokazów w Rumunii i Estonii.
Strona filmu w internecie
Strona filmu na Facebooku

w górę strony