"Money Tree"
Reż. Helena Patzer. Polska 2013, 35'

Czy migracja rozbija rodzinę? Czy bliskość można okazywać gdy od rodziny oddziela cię ocean? Głęboka analiza zjawiska transnarodowej migracji i odziaływania nowoczesnych technologii komunikacyjnych na codzienne życie. Film zrealizowany przez Helenę Patzer, absolwentkę IEiAK UW to efekt wieloletnich, wielostanowiskowych badań terenowych w USA i na Filipinach.
"Wymiary tożsamości Polonii w Gruzji"
Reż. Łukasz Kamiński i Maciej Eichelberger. Polska 2012, 27'

Wprawa do Gruzji by poznać naszych rodaków – tamtejszą Polonię. Przez lata władzy Związku Radzieckiego ekspresja tożsamości Polaków w Gruzji była znacząco ograniczona. Dopiero zmiany lat '90. XX w. pozwoliły osobom polskiego pochodzenia na swobodne poszukiwanie i odgrywanie swojej tożsamości. Film jest efektem projektu ”Wymiary tożsamości Polonii w Gruzji. Polacy z Tbilisi, Akhalciche i Lagodekhi” i został zrealizowany przez studentów IEiAK UW.
"Kok Boru - Winged Game"
Reż. Sylwia Pietrowiak i Karolina Dorożała. Polska 2007, 10’

Jaka jest największa miłość Kirgiza? Oczywiście konie! Krótki acz głęboki wywiad z trenerem jazdy konnej i gry w „Kok Boru” (czyli Ciąganie Kozła).
"Looking at themselves – Băbăluda Luda"
reż. Mihai Andrei Leaha. Rumunia 2012, 30’

Obserwowana przez oczy i obiektywy rumuńska tradycja przebierania się za „Babaludę” i radosnego świętowania wiosennego powrotu ziemi do życia.
"Toku fenua"
Reż. Martin Zinggl. Austria 2011, 29'

Życie płynie powoli na najmniejszej zamieszkałej wyspie na Pacyfiku. Jedynie poziom morza jest z roku na rok coraz wyższy i wyższy...
"Masters of Overtone Singing"
Reż. Jean-Franois Castell. Francja 2011, 53'

Muzyczna podróż w głąb mongolskiego stepu i do centrum współczesnego Paryża. Młody francuski etnomuzykolog Johanni Curtet wprowadzi nas w świat mistrzów śpiewu gardłowego z Mongolii, którzy w odległej Francji postanawiają nagrać materiał na płytę z prawdziwego zdarzenia. Film nagrodzony między innymi na Festiwalu Jeana Roucha w Paryżu.
"Framing the other"
Reż. Ilja Kok i Willem Timmers. Holandia 2012, 25'

Co widzi przeciętny turysta w odległym kraju? To, co mu pokażą. W świecie globalnej turystyki całe społeczności mogą zostać turystycznymi atrakcjami. Wydaje nam się, że to co obserwujemy jest autentyczne, gdy w rzeczywistości to jedynie „turystyczne” show. A po wszystkim zostaje jeszcze pytanie: jak daleko posunęliśmy się w uprzedmiotowieniu „innego”? Film wielokrotnie wyświetlany i nagradzany na międzynarodowych festiwalach dotyczących praw człowieka.
"Himself He Cooks"
Reż. Valerie Berteau i Philippe Witjes. Belgia 2011, 65'

W Złotej Świątyni Sikhów w Amritsar wolontariusze codziennie przygotowują 100 000 darmowych posiłków dla pielgrzymów i gości. Ten przepięknie zrealizowany poemat wizualny ukaże nam religijność „od kuchni”.
"Savage Memory"
Reż. Zachary Stuart i Kelly Thomson. USA 2011, 75'

Czym jest dziedzictwo? Co po nas zostanie? Te i inne pytania stawia sobie Zachary Stuart, prawnuk Bronisława Malinowskiego, w swojej podróży w czasie i przestrzeni by uchwycić kim w zasadzie był jego słynny pradziad dla badanych przez niego Trobriandczyków i własnej rodziny.

w górę strony