"Himself He Cooks"
Reż. Valerie Berteau i Philippe Witjes. Belgia 2011, 65'

W Złotej Świątyni Sikhów w Amritsar wolontariusze codziennie przygotowują 100 000 darmowych posiłków dla pielgrzymów i gości. Ten przepięknie zrealizowany poemat wizualny ukaże nam religijność „od kuchni”.
"Framing the other"
Reż. Ilja Kok i Willem Timmers. Holandia 2012, 25'

Co widzi przeciętny turysta w odległym kraju? To, co mu pokażą. W świecie globalnej turystyki całe społeczności mogą zostać turystycznymi atrakcjami. Wydaje nam się, że to co obserwujemy jest autentyczne, gdy w rzeczywistości to jedynie „turystyczne” show. A po wszystkim zostaje jeszcze pytanie: jak daleko posunęliśmy się w uprzedmiotowieniu „innego”? Film wielokrotnie wyświetlany i nagradzany na międzynarodowych festiwalach dotyczących praw człowieka.
"Kok Boru - Winged Game"
Reż. Sylwia Pietrowiak i Karolina Dorożała. Polska 2007, 10’

Jaka jest największa miłość Kirgiza? Oczywiście konie! Krótki acz głęboki wywiad z trenerem jazdy konnej i gry w „Kok Boru” (czyli Ciąganie Kozła).
"My Kosher Shifts"
Reż. Iris Zaki. Wielkia Brytania 2012, 20'

Co stanie się, gdy młoda liberalna Żydówka zacznie pracę na recepcji w koszernym hotelu dla ortodoksyjnych Żydów? Efekt z pewnością nie będzie trefny, zwłaszcza gdy w grę wchodzi zadawanie najtrudniejszego pytania: „dlaczego?”.
"Looking at themselves – Băbăluda Luda"
reż. Mihai Andrei Leaha. Rumunia 2012, 30’

Obserwowana przez oczy i obiektywy rumuńska tradycja przebierania się za „Babaludę” i radosnego świętowania wiosennego powrotu ziemi do życia.
"Savage Memory"
Reż. Zachary Stuart i Kelly Thomson. USA 2011, 75'

Czym jest dziedzictwo? Co po nas zostanie? Te i inne pytania stawia sobie Zachary Stuart, prawnuk Bronisława Malinowskiego, w swojej podróży w czasie i przestrzeni by uchwycić kim w zasadzie był jego słynny pradziad dla badanych przez niego Trobriandczyków i własnej rodziny.
"Flowers at the Window"
Reż. Giovanni Princigalli. Kanada 2012, 50'

W Internecie można znaleźć strony gdzie młode afrykańskie dziewczęta poszukują partnerów z Europy. Kim są owe Kobiety? Czy kieruje nimi jedynie naiwność? A może desperacja i chęć ucieczki z biednego kraju? Odpowiedź jak zwykle okaże się o wiele bardziej skomplikowana gdy uda nam się wyjść po za ekran komputera i poznać prawdziwe życie „dziewczyn z ogłoszenia”.
"Sisterhood"
Reż. Roger Horn. RPA 2010, 74'

Bycie osobą transgenderową w Południowej Afryce nie jest najłatwiejsze. Jednak z pomocą przyjaciół da się znieść. Portret trójki homoseksualnych robotników z plantacji wina, którym przyjaźń pozwala poradzić sobie z otaczającą ich nietolerancją.
"Standing at the Edge of a Thorn"
Reż. Robert Lemelson. USA, Indonezja 2012, 33'

"Nutaraqtaariavittuq - Expecting the Child"
Reż. Amelie Breton. Kanada 2012, 75'

Mieszkanki odległej Grenlandii już dawno przestały rodzić dzieci na ziemi przodków – szpitale w odległej Kanadzie oferują o wiele lepsze zaplecze. Jednak jedna z Inuickich matek decyduje się na tradycyjny poród w domowym zaciszu. Intymna historia rodzinna z dalekiej północy.
"Money Tree"
Reż. Helena Patzer. Polska 2013, 35'

Czy migracja rozbija rodzinę? Czy bliskość można okazywać gdy od rodziny oddziela cię ocean? Głęboka analiza zjawiska transnarodowej migracji i odziaływania nowoczesnych technologii komunikacyjnych na codzienne życie. Film zrealizowany przez Helenę Patzer, absolwentkę IEiAK UW to efekt wieloletnich, wielostanowiskowych badań terenowych w USA i na Filipinach.
"Masters of Overtone Singing"
Reż. Jean-Franois Castell. Francja 2011, 53'

Muzyczna podróż w głąb mongolskiego stepu i do centrum współczesnego Paryża. Młody francuski etnomuzykolog Johanni Curtet wprowadzi nas w świat mistrzów śpiewu gardłowego z Mongolii, którzy w odległej Francji postanawiają nagrać materiał na płytę z prawdziwego zdarzenia. Film nagrodzony między innymi na Festiwalu Jeana Roucha w Paryżu.
"Polyphonia - Albania's Forgotten Voices"
Reż. Björn Reinhardt, Eckehard Pistrick. Niemcy, Rumunia 2011, 90'w górę strony