Adhiambo - Urodzony wieczorem
Film kolorowy, 66 min., 2001
Autorzy i antropolodzy: Ruth Prince, Wenzel Geissler, Ruth Tuchtenhagen.

Adhiambo, w języku plemienia Luo z zachodniej Kenii, znaczy "ten, który urodził się wieczorem". Ekipa filmowa towarzyszy NyaSeme (trzydziestokilkuletniej mężatce, matce i babci), podczas kilku ostatnich miesięcy ciąży i w pierwszych tygodniach życia jej najmłodszej córki. Pierwsza część filmu skupia się na życiu codziennym NyaSeme i na pracy antropologów w jej domu, antropolodzy sami spodziewają się dziecka, które rodzi się niedługo, po narodzinach córki NyaSeme. W drugiej części filmu przedstawione się różne drobne problemy zdrowotne dotykające dzieci i to jak NyaSeme przy pomocy środków tradycyjnej i oficjalnej medycyny leczy syna antropologów. "Adhiambo" jest osobistą relacją o życiu kobiety, macierzyństwie, dzieciach i sposobach na zachowanie zdrowia w wiejskich rejonach zachodniej Kenii. Ukazuje on też refleksyjność i styl opisu antropologicznych badań terenowych. (Zdobywca JVC Student Video Prize w 2003 roku).

w górę strony


Celso i Cora
Film kolorowy, 109 min., 1983
Autor, antropolog Gary Kildea

Film opowiada historią rodziny żyjącej w slumsach Manili. Gary Kildea wraz z filipińskim współpracownikiem wchodzą z kamerą w życie rodziny, rejestrując jej codzienność (posiłki, opiekę nad dziećmi, codzienne prace, nocną sprzedaż papierosów przed hotelem). W filmie nie ma zbyt wiele komentarzy, nacisk jest położony na rozmowy między Celso a Corą (język oryginalny - tagalog został zachowany, podpisy angielskie). Kamera, tak samo jak oczy antropologa, stanowi bardzo istotną część filmu, nie rości on sobie pretensji do bycia obiektywnym, ani nie stara się uczynić badacza niewidocznym. Pod koniec filmu widz ma wrażenie, że w pewnym, niewielkim, stopniu poznał Celso i Corę, tempo ich życia i sytuację w jakiej żyją. Film ten stał się klasyką filmu etnograficznego. (Nagroda RAI za najlepszy film1984)

w górę strony


Returning Home
48 min, 2001
Reżyser - Tone Bringa, antropolodzy - Tone Bringa i Peter Loizos

Muzułmańskie rodziny ze środkowej Bośni po siedmiu latach wracają, żeby odbudować swoje wsie i sposoby życia w nich. Ukazuje decydującą rolę społeczności międzynarodowej w ułatwianiu im powrotu, niezłomną chęć wysiedlonych żeby powrócić oraz ich zaskakująco współczujący stosunek do Chorwatów - uchodźców żyjących w ich domach. Film ten jest kontynuacją filmu z 1993 roku (We are all Neighbours) opisującego załamanie relacji między Muzułmanami a Chorwatami w momencie, gdy ich mieszane etnicznie wsie znajdują się na terenie objętym wojną.

w górę strony


Diya
Film kolorowy, 55 min, 2001
Autor, antropolog - Judith MacDougall

Diya jest to niewielka terakotowa lampka używana w całych Indiach do ceremonii hinduistycznych. W filmie jest przedstawiona historia życia przedmiotu poprzez codzienne doświadczenia ludzi, którzy go wytwarzają, sprzedają, i używają go w mieście Dehra Dun (północne Indie). Opowieść zaczyna się w rodzinie garncarzy podczas wytężonej pracy przed Świętem Świateł - Diwali. Lampy wędrują z koła garncarskiego, przez targ na ceremonie, następnie są wyrzucane i wracają do ziemi. Film stara się w nowoczesny sposób przedstawić złożoność życia społecznego otaczającego przedmiot.

w górę strony


Imbalu: Ritual of Manhood of the Gisu of Uganda
Film kolorowy, 69 min, 1988
Autor - Richard Hawkins, antropolog - Suzette Heald, operatorzy - Judith i Daivd MacDougall

Jest to wnikliwa dokumentacja rytuału obrzezania u Gisu w Ugandzie, sfilmowana bez przesadnej natarczywości i wizualnej dosłowności. Kamera towarzyszy jednemu uczestnikowi podczas całego rytuału. W filmie są skontrastowane jego nadzieje i niepokoje związane z tym jakże ważnym dniem w jego życiu z oczekiwaniami, co do tego dnia, innych mieszkańców wsi.

w górę strony


Reclaming the Forest
Film kolorowy, 39 min, 1987
Autorzy - Paul Henley i George Drion

Rząd, wędrowni poszukiwacze złota, i rdzenni mieszkańcy konkurują o kontrolę nad fragmentem południowoamerykańskiego lasu deszczowego. Film ukazuje potencjalny konflikt między mieszkańcami lasu tropikalnego, a administracją rządową odpowiedzialną za wprowadzenie w życie polityki wyglądającej na prośrodowiskową. Przedstawia też złożoność relacji między kulturą i tożsamością etniczną w warunkach gwałtownej zmiany społecznej.

w górę strony


Sofia and Her People
Film kolorowy, 35 min, 1985
Autor - Peter Loizos

Sofia i jej rodzina stracili swój wiejski dom w 1975 roku, gdy Turcja zaatakowała Cypr. Film, którego akcja toczy się głównie w 1983 roku w Nikozji, ukazuje trudy walki uchodźców o byt - pracę na zmiany w rodzinnej piekarni, oraz ból przesiedlenia, wyrażany przez Sofię w pojawiających się od czasu do czasu w ścierce dźwiękowej tradycyjnych lamentach.

w górę strony


Sheepherder's Homecoming
Film kolorowy, 40 min, 1996
Autorzy - Allen Moore, Luis Werner

Film ten przedstawia doświadczenia imigranta zarobkowego pracującego jako pasterz na ranczu w Newadzie, wracającego po długiej nieobecności do rodziny w Meksyku, o tym jak próbuje on odbudować więzy społeczne i znaleźć pracę w rodzinnych stronach. W filmie jest oryginalna meksykańska ballada pasterzy bydła (corrido). "Sheepherder's Homecoming" ułatwia zrozumienie procesów migracji czasowej i ich wpływ na więzy społeczne i rodzinne.

w górę strony


Tigers Apprentice
Film kolorowy, 57 min, 1988
Autor - M. Trinh Nguyen

Tiger's Apprentice jest historią podróży M. Trinh Nguyen do jej ojczystego Wietnamu w celu zbadania i udokumentowania medycyny ludowej i sposobów, w jakie praktykuje ją jej kuzyn. Czy jego leczenie to zwykłe "voodoo", jak upierała się jej rodzina ze Stanów, czy może był jednym z wymierających mistrzów ludowej medycyny? Podczas wizyty Nguyen obserwuje, jak kuzyn leczy pacjentów oraz przygotowuje lekarstwa na guzy, trąd i infekcje. Odszukuje też ludzi przez niego wyleczonych, rozmawia z miejscowymi lekarzami i zielarzami, walczy z rządową cenzurą obawiającą się przedstawienia Wietnamu jako kraju zacofanego, i na koniec spostrzega, że poprzez swe badania nieświadomie stała się jego uczennicą.

w górę strony


The Water Goddess and The Computer
Film kolorowy, 52 min, 1989
Autorzy - Andre Singer i Steven Lansing

Film ukazuje, jak projekty rozwojowe na Bali mogą zagrozić delikatnej stabilności ekologicznego systemu nawadniania, nadzorowanego przez miejscowych duchownych. Biolog i antropolog przyglądają się temu tradycyjnemu systemowi i przy pomocy komputera wyjaśniają zasadę jego działania. Następnie, by pomóc w zbadaniu efektów zmian w nim zachodzących, ofiarowują komputer duchownym.

w górę strony


Usch in the Bush
Film kolorowy, 31 min, 2001
Autor, antropolog - Michaela Schäuble

W latach 80. kobieta zostawia męża i dzieci w Niemczech, by zamieszkać w afrykańskim buszu. Siedemnaście lat później spotykamy Ursulę Heimer - znaną też jako Usch in the Bush - w małej wiosce w Togo, gdzie mieszkała od tamtej pory w swym dziwacznym świecie. "Usch in the Bush" jest klasyczną opowieścią o migracji. Skupiając się na przeżyciach bohaterki na dobrowolnym wygnaniu, film portretuje zdeterminowaną kobietę, która zostawiła dom i rodzinę w poszukiwaniu autonomii i swobody. Ukazuje obrazy jej osobistego świata, poruszając problemy domu, pamięci, samotności i starzenia.

w górę strony


Stadtbrücke tagsüber - most miejski za dnia
Film kolorowy, 22 min, 2003
Autorzy - Ola Plizga, Sabine Conlin, Anne Seubert, Maria Wischnewski

Ten studencki film opowiada o jednym dniu z życia mostu, który łączy polskie Słubice, z niemieckim Frankfurtem nad Odrą. Po moście codziennie przechodzą ludzie z jednej strony granicy na drugą i to właśnie dokumentuje ten film. Celem wyprawy na druga stronę jest zwykle chęć zrobienia zakupów po niższej cenie. Jedna strona kupuje: papierosy, owoce i warzywa na rynku oraz tandetę na bazarach, druga - tanią żywność z supermarketu Aldi oraz produkty wysokiej jakości. Zarówno Niemcy jak i Polacy są w tej rzeczywistości sprzedawcami i klientami i ciekawe jest to, jak siebie nawzajem postrzegają. Film jest dwujęzyczny, z polskimi lub niemieckimi napisami w zależności od języka danej wypowiedzi.

w górę strony


Yuri Vella's world
Film kolorowy, 58 min, 2003
Autor i antropolog - Liivo Niglas

Film ten opowiada historię Yuri Vella (Nieńca) - pisarza i społecznika, który dziesięć lat temu opuścił rodzinną wieś i przeniósł się do tajgi, aby wieść życie pasterza reniferów. Stworzył on wokół siebie mały, wyjątkowy świat, po to by był on ochroną dla miejscowej ludności przed efektami alkoholizmu i bezrobocia, ogromnych zagrożeń dla rdzennych ludów Syberii. Po to, żeby nauczyć swoje wnuki życia w tajdze, ich naturalnym środowisku i zaznajomić je z pasterstwem reniferów założył, w swoim zimowym obozie, szkołę podstawową. Świat Yuri Vella jest jednak tylko enklawą tradycyjnego stylu życia w jednym z regionów Rosji o najsilniej rozwiniętym przemyśle naftowym...

w górę strony


Afonka do not want to live with reindeers
Film kolorowy, 80 min, 2004
Autor - Martin Rysavy

Film o koczownikach (pasterzach reniferów i myśliwych) z Gór Wierchojańskich, głównymi bohaterami są: Maria Egorowna Kolesowa, żyjąca z pasterstwa reniferów i bardzo przywiązana do tradycyjnego stylu życia oraz jej bratanek Afanasij Konstantinow, który chce opuścić góry i renifery, żeby rozpocząć nowe życie w mieście.

w górę strony


Call for Grace
Film kolorowy, 30 min, 2000
Autor i antropolog - Laetitia Merli

Od wczesnych lat 90 Mongolia próbuje odbudować swoją tożsamość kulturową, zachwianą po sześćdziesięciu latach reżimu sowieckiego. Szamanizm we współczesnej Mongolii jest czymś zawieszonym między tradycją a współczesnością, odzyskuje swój społeczny autorytet i konstruuje nową tożsamość społeczeństwa żyjącego we współczesnym zurbanizowanym świecie. Doskonałym przykładem tej dwoistości współczesnego mongolskiego szamanizmu jest szaman Temer i jego Centrum Szamańskie w Ułan Bator. "Call for Grace" pokazując życie Centrum, relacje Temera z jego uczniami, asystentami i klientami, pomaga zrozumieć wiele aspektów odrodzenia mongolskiego szamanizmu i przemian w Mongolii.

w górę strony


Learning to become a Muslim
Film kolorowy, 28 min, 2003
Autor, antropolog - Mari Bjornsdatter Knudsen

Jeśli dojrzewa się jako muzułmanin w Norwegii, to dużym wyzwaniem jest dopasowanie się do zsekularyzowanego norweskiego społeczeństwa i jednocześnie bycie prawym wyznawcą islamu. Film opowiada historię norweskiej konwertytki, która posyła swoje dzieci do szkoły koranicznej przy meczecie w Tromsö. W szkole tej dzieci z różnych kultur spotykają się po to by uczyć się o Islamie. Z filmu można dowiedzieć się nieco interesujących rzeczy o religii i byciu muzułmaninem we współczesnej Europie zachodniej.

w górę strony


Typyrdyk
Film kolorowy, 14 min, 2003
Autor - Tatyana Prokina

Szkolny zespół ludowy pokazuje gościom, przybyłym do ich wsi (Mayadik, Republika Baszkirii), ludowy taniec - Mari. Rytm wybijany przez nich nogami, na ziemi nie brzmi zbyt dobrze i przekonywająco. Dwóch braci Petrow pokazuje prawdziwy taniec Mari - typyrdyk na werandzie swojego nowo wybudowanego domu, zapraszają też przechodzących ludzi do wspólnego tańczenia.

w górę strony


At the junction of two springs, red butterflies...
Film kolorowy, 14 min, 2002
Autor - Gaukhar Sydykova, konsultant naukowy Ż. Mucaeva

Bohaterka żyje w wiosce Aczy - Kaindy u stóp gór Tien-Szan, niedaleko granicy chińskiej, w miejscu gdzie dawniej przebiegał wielki szlak jedwabny. Kobiety z tamtej wsi od wieków zajmowały się wyrabianiem wojłoku, robieniem z niego dywanów, przedmiotów gospodarstwa domowego i ubrań. Jednak prawdziwi artyści sztuki wyrabiania dywanów trafiają się rzadko. Żanyl Alibekowa rozwinęła swój talent tylko dlatego, że po upadku kołchozu i kryzysie z tego wynikłym, musiała z czegoś żyć. Wyroby wojłokowe sprzedawane przez nią, po minimalnych cenach, do sklepu ze sztuką ludową, wzbudziły zainteresowanie najpierw Środkowo - Azjatyckiego Stowarzyszenia Sztuki Użytkowej i później zagranicznych znawców. Magazyn "Elle" opublikował artykuł na temat jej pracy. Obecnie Żanyl już nie pracuje sama ma kilka pomocnic i uczennic za razem, a robienie wojłoków jest teraz dobrym zarobkiem dla nich wszystkich.

w górę strony


Makeshift Histories
Film czarno - biały, 7 min, 2004
Autor i antropolog - Alain de Laurier

Jest to film złożony z XIX-wiecznych fotografii zrobionych przez badaczy w dawnych koloniach europejskich. W czasie filmu fotografie te "ożywają", pozwalając nam wyobrazić sobie ukrytą w nich historię. Obrazom towarzyszy przejmująca i piękna dawna pieśń angielska.

w górę strony


Losing Ground
Film kolorowy, 58 min, 1994
Autorzy - Vincent Blanchet i Perle Mohl, antropolog - Perle Mohl

Mieszkańcy małej francuskiej wsi odkrywają, że ich ziemia wkrótce zostanie uwłaszczona, rzekomo po to by można było zintensyfikować rolnictwo na tym terenie. i z dużym wahaniem i niepokojem decydują się zorganizować akcję protestacyjną przeciwko tym działaniom. Twórcy filmu uczestniczą w rozwoju wypadków i narastaniu konfliktu między interesami politycznymi i ekonomicznymi a poczuciem tożsamości, byciem częścią swojej ziemi, pamiętaniem o historii z nią związanej... Tę sprawę i swój sposób prowadzenia badań w tym terenie Perle Mohl opisała w książce pt. Village voices. Coexistence and Communication in a Rural Community in Central France.

w górę strony


Congos de Villa Mella
Film kolorowy, 21 min
Autor: David Hradetzky

Film ukazuje życie członków wspólnoty religijnej zwanej Bractwem Ducha Świętego, która powstała na Dominikanie w wyniku zderzenia tradycyjnych wierzeń afrykańskich z chrześcijaństwem. Głównym celem filmu jest ukazanie różnic w obrzędach pogrzebowych i wierzeniach związanych ze śmiercią w Bractwie Ducha Świętego z Mata de Los Indios i w Europie.

w górę strony


jerUSAlem
Film kolorowy, 16 min
Autor: David Hradetzky

Czy można znaleźć Jerozolimę w USA...?
Bez wątpienia można. Wystarczy pojechać do historycznego parku tematycznego "The Holy Land" ("Ziemia święta"). To istny raj wypoczynkowy... Nauka i rozrywka uzupełniają się tam, tworząc zupełnie nową jakość, która mocno oddziałuje na odwiedzających.

w górę strony


The Himba
Film kolorowy, 21 min
Autor: David Hradetzky

Film opowiada o życiu rodziny z Mberikuatisa z afrykańskiego plemienia Himba. W filmie pokazany jest tradycyjny sposób życia plemienia, m.in. malowanie ciała czerwoną ochrą i tłuszczem. Poruszone są także współczesne problemy, z którymi boryka się rodzina Mberikuatisa: projekt budowy tamy i problemy graniczne omawiane na zgromadzeniach rady plemiennej.

w górę strony


Lost in Paradise
Film kolorowy, 39 min, 1999
Autor: David Hradetzky
Zagubieni w raju - Tajlandia 1999

Film pokazuje dwa oblicza Tajlandii - ogromne tempo i hałas miasta, a tuż obok spokój i ciszę nadbrzeżnych wiosek. Jednak i w wioskach, wbrew pozorom, zachodzą duże zmiany. Hradetzky pokazuje te dwa oblicza Tajlandii na przykładzie plemienia Moka, które często jest wyobrażane jako plemię zacofane, biedne i prześladowane. Film stara się walczyć z takim stereotypem, pokazując zmiany w strukturach plemiennych, które zaszły pod wpływem globalizacji, a także przedstawiając byt członków plemienia w ogromnym mieście.

w górę strony