Barbara Keifenheim, (ur. 1946r.) romanistka, psycholog, antropolog. Profesor etnologii na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Menem. Badania terenowe prowadziła w peruwiańskiej części Amazonki, Chinach, Francji i w rodzinnych Niemczech. Specjalizuje się w antropologii wizualnej, autorka wielu filmów dokumentalnych.

"Touching Eyes"
Czas trwania filmu: 26 minut

Film opowiada o spotkaniu dwóch kobiet, które wydają się być zupełnie inne. Barbara około 50-letnia Europejka, która z dnia na dzień z powodów zawodowych przenosi się do Chin Południowych, nie potrafi ani mówić ani pisać w obowiązującym języku. Podczas swojego kilkumiesięcznego pobytu w miejskiej dżungli miasta Kunming porozumiewa się za pomocą przygotowanych karteczek, na których jej koledzy napisali konieczne adresy i zwroty grzecznościowe. Znaki chińskie zostały oznaczone odpowiednimi strzałkami, tak aby Europejka nie przewróciła ich do góry nogami i przez to nie straciła szacunku.

Hanli ma 17 lat i jest od urodzenia niewidoma. Od dziesięciu lat mieszka z dala od swojej rodziny w specjalnej szkole dla niewidomych, której jak do tej pory prawie wcale nie opuszczała. Dziewczyna kończy wykształcenie jako masażystka i musi się liczyć z tym, że niebawem opuści Kunming. Pewnego dnia Barbara poszukuje masażysty, aby złagodzić bóle stóp jakie jej dokuczają. Hanli, która zna język angielski będzie się nią zajmować.

Poza różnicami kulturowym, barierą językową oraz wiekową rozwija się między nimi delikatna przyjaźń. Hanli uczy się za pomocą Barbary poruszania w komunikacji miejskiej i nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkie wrażenie robi na Tubylcach - widok niewidomych jest w Kunming widocznie nieznany. Z entuzjazmem dowiaduje się jak z dnia na dzień poszerza swoje umiejętności. Barbara również pozbywa się nieśmiałości gdyż Hunli pomaga jej w zakupach, dokonuje zamówień, pyta o ceny. W obustronnym braniu i dawaniu udaje się obu kobietom przełamać istniejące ograniczenia i odkryć ich własny Kunming zanim ich drogi znowu się rozejdą.

w górę strony