"Funeral Season"
real. Matthew Lancit. Kanada, Kamerun 2010, 87'

Autor filmu, kanadyjski Żyd, udaje się do Kamerunu w ślad za dziewczyną, w której jest zakochany. Jednak jego uwagę podczas pobytu w Afryce zaczynają zajmować ceremonie pogrzebowe, w które wprowadzają go zaprzyjaźnieni miejscowi przewodnicy. Swoje obserwacje zderza ze wspomnieniami śmierci swoich przodków. To im film ten dedykuje.

w górę strony


"Ngat Is Dead: Studying Mortuary Traditions"
real. Christian Suhr Nielsen, Ton Otto, Stephen Dalsgaard. Dania 2007, 59'

Pokazywane w filmie zwyczaje pogrzebowe i ceremonie wymiany na wyspie Baluan stają się jednocześnie pretekstem do zaprezentowania, jak obecność i udział antropologa w obserwowanych wydarzeniach, może wpływać na społeczność oraz charakter powstającej w terenie wiedzy. Kamera towarzyszy cały czas antropologowi Tonemu Otto, który udaje się na wyspę po śmierci Ngata, swojego adopcyjnego ojca.

w górę strony


"Uncanny Strangers"
real. David Picard, Wielka Brytania 2009, 46'

W serii epizodów autor filmu pokazuje codzienne życie rybackiej wioski na południowo-zachodnim Madagaskarze. Szczególnie interesujące okazują się relacje pomiędzy miejscowymi a różnego rodzaju Obcymi – pracownikami zachodnich NGO-sów, turystami, etnografem, ale również… przodkami i duchami „tromba”.

w górę strony


"If The Vagina Had Teeth"
real. Liivo Niglas, Frode Storaas. Mozambik 2009, 60'

Twórcy filmu mieli niepowtarzalną okazję zarejestrowania zanikającej tradycji ceremonii przywoływania deszczu w Mozambiku. Na co dzień do oglądania tych rytuałów płodności dopuszczane są wyłącznie kobiety oraz starsi mężczyźni. A to dlatego, że uczestniczki ceremonii udają mężczyzn i zachowują się wyjątkowo obscenicznie.

w górę strony


"Copains & Coquins. La Bande a Rouch au Niger"
real. Berit Madsen, Anne Mette Jørgensen. Dania 2007, 59'

Jean Rouch, zmarły w 2004 r. klasyk filmu etnograficznego, spędził w Nigrze 50 lat swojego życia. W tym czasie nie tylko kręcił filmy, ale i zaprzyjaźnił się ze swoimi miejscowymi współpracownikami i bohaterami filmów. Autorzy docierają do nich i próbują dowiedzieć się, jak wpłynęła na nich wieloletnia znajomość ze słynnym reżyserem.

w górę strony


"Petit à petit"
real. Jean Rouch. Francja 1971, 90'

Damouré, szef miejscowej firmy „Petit à petit” wyrusza do Paryża, by zobaczyć, jak ludzie mogą żyć w piętrowych apartamentowcach. Relacje z paryskich zwyczajów, które obserwuje, zdaje w listach swoim rodakom. Po lekturze listów znajomi uznają, że Damouré zwariował. Na ratunek wysyłają Lama. Obydwaj panowie postanawiają po powrocie do Afryki wybudować piętrowy budynek.

w górę strony


"Transfiction"
real. Johannes Sjöberg. Wielka Brytania 2007, 57'

Film jest „etnofikcją” – eksperymentalną próbą przedstawienia życia bohaterów poprzez improwizacje. Autor skupia się na życiu transseksualistów, mieszkających w Sao Paulo – problemach z tożsamością i dyskryminacją poprzez zaprezentowanie ich codziennego życia. Film stanowił część doktoratu Johannesa Sjöberga.

w górę strony


"Kultura daru"
real. Maciej Eichelberger, Łukasz Kamiński. Polska 2011, 90'

Autorzy filmu śledzą różne przejawy alternatywnej myśli społecznej opartej na współpracy, otwartości i bezpośredniej wymianie doświadczeń. Natrafiają przy tym na różnorodne inicjatywy, które starają się przywrócić dynamikę wymiany człowiekowi i kulturze. Dialog z przedstawicielami i aktywistami takich nurtów jak open source, permakultura, qi gong, sztuka wymiany czy food not bombs, prezentuje nowe formy „darowania”.

w górę strony


"Je ne suis pas moi-même"
real. Alba Mora, Anna Sanmartí. Hiszpania 2009, 50'

Fascynująca śledztwo przeprowadzone przez autorów filmu, którzy próbują dowiedzieć się, jak wytwarzana jest plemienna afrykańska sztuka, trafiająca do europejskich galerii.. Film stawia pytania o to, kto w czasach postkolonializmu ma prawo oceniać autentyczność przedmiotów i decydować o ich wartości. Zdobywca Material Culture Film Prize na RAI Film Festival w 2009 r.

w górę strony


"Children of Raminia"
real. Quitterie Bienvenu. Francja 2010, 25'30''

Co siedem lat członkowie plemienia Antambahoaka urządzają rytualną inscenizację wielkiej podróży swojego przodka, księcia Raminii, z Arabii na Madagaskar. W czasie tej ceremonii miejscowi chłopcy są zbiorowo obrzezani, a wszystkie dzieci stają się pełnoprawnymi członkami społeczności plemiennej.

w górę strony


"Schwere Geburt"
real. Christa Pfafferott. Niemcy 2009, 60'

Katja zaszła w ciążę po 3 dniach znajomości z Johannesem. Młodzi rodzice nie darzyli siebie wielkim uczuciem. Mimo to postanowili, że dziecko się urodzi. Obrazom z ich codziennego życia i opieki nad malutką Rahel towarzyszy swoista spowiedź Katji, dla której proces wychowywania córki jest niezwykle trudny i zaskakujący. Obydwoje jednak rodzice chcą zrobić wszystko, by Rahel miała dzieciństwo lepsze od ich własnego.

w górę strony


"Wszystkie Mazurki Świata"
real. Tomasz Knittel. Polska 2010, 33’

Film jest dynamicznym zapisem festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”. Cykliczna impreza, na którą składają się koncerty, warsztaty i spotkania, stara się pokazać rolę polskiej muzyki tradycyjnej w kształtowaniu europejskiej i światowej kultury muzycznej. W przypominającym teledysk filmie fragmenty koncertów przeplatają się z opowieściami artystów o odkrywaniu muzyki tradycyjnej we współczesnym świecie.

w górę strony


"Wieś Swarycewycze"
real. Jagna Knittel. Polska 2010, 27’

To kolejne po „Takich pieśni sobie szukam” spotkanie z ukraińską tradycją białego śpiewu. Autorka towarzyszy mieszkankom wsi w codziennych sytuacjach i podczas świąt. Wszechobecna pieśń jest dla nich drogą wyrażenia emocji, okazją do spotkania, wspomnieniem przeszłości. Dzięki obecności kamery owa przeszłość zostaje odkryta na nowo, tak przez śpiewaczki, jak i społeczność wsi.

w górę strony


"Opowieść na dwa głosy"
real. Maria Małanicz-Przybylska, Pola Rożek. Polska 2010, 22’

Film poświęcony ciesielstwu na Mazowszu. Opowieść o dawnych tradycjach i zwyczajach snują dwaj kuzyni z Wachu na Kurpiach. Ich historia ilustrowana jest ujęciami ze skansenów i muzeów. Zostaje skontrastowana ze współczesnym zapisem pracy ciesielskiej. Obrazowi towarzyszy muzyka zespołu „Jazzpospolita”.

w górę strony


"Etnograf z kamerą"
real. Maria Małanicz-Przybylska, Pola Rożek. Polska 2010, 22’

Mieszkańcy Spycimierza przygotowują się do ważnej uroczystości religijnej. Kamera etnografek rejestruje chronologiczny zapis działań. Z offu płynie komentarz miejscowego proboszcza. Jaka to uroczystość? To autorki ujawnią na koniec filmu.

w górę strony


"W Nowicy na końcu świata"
real. Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Polska 2009, 67’

Rok z życia mieszkańców Nowicy, wsi w Beskidzie Niskim, która przed II wojną światową była w większości łemkowska. Sytuaca zmieniła się po Akcji „Wisła”. Do dziś powróciło ok. 20% rdzennych mieszkańców. Oprócz nich we wsi mieszka wielu ludzi napływowych – hipisi, punki, artyści, odszczepieńcy...

w górę strony


"Gandhi’s Children"
real. David MacDougall. Indie, Australia 2008, 185’

Monumentalne dzieło Davida MacDougalla, który spędził kilka miesięcy w usytuowanym na przedmieściach Delhi zakładzie dla 350 chłopców – sierot, uciekinierów z domu, skazanych za drobne przestępstwa. Instytucja ta stara się zapewnić im ochronę i wyżywienie. Nie jest to jednak łatwe przy takiej ilości dzieci z różnorodnymi problemami.

w górę strony